19 aralık 2000 hayata dönüş operasyonu

kolibandi
cezaevlerine eş zamanlı olarak yapılan ve onlarca tutsağın ölümüne sebep olan operasyondur.

19 aralık katliamı olarak anılır. onlarca tutsak ağır yaralanmıştır.

bir devlet cezaevinde dört duvar arasındaki insana teslim ol diyordu. o insan tutsaktı, kaçacak yeri yok ve devlet teslim ol diyordu. sonrasından haberlerde tutsaklar önce askerleri sonra birbirlerini öldürdüler, yaktılar diye manşet manşet haberler çıktı. sonra aslında şöyle olmuştu diyenler de. katillerin halka hesap vereceği gün o manşetlerde de doğrular yazacaktır.
at avrat braveheart
türkiye`de cezaevlerindeki bazı tutuklu ve hükümlülerinin f tipi hücre sistemine ve tecrit uygulamasına direnmek için 20 ekim`de başlattıkları açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine karşı, 19 aralık 2000 tarihinde, 20 cezaevine birden yapılan, 2`si asker 30`u tutuklu 32 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı, yaklaşık 10000 güvenlik görevlisi tarafından gerçekleştirilen operasyonlara verilen resmi addır.

http://www.agos.com.tr/haber.php?seo=ates-yoktu-ama-yaniyorduk&haberid=3763
kolibandi
14 yıl önce şehirler arası otobüste walkmanın radyosunda duyulan ölüm kokan otobüstür.
14 yıldır acısı yaşanmakta anısı kavgada büyümektedir.
bu yaz cok sicak yapti
cezaevindeki insanların yaptıkları açlık grevini bitirmek amaçlı yapılan operasyondur.

akıllara hep, devrim yaptığımızda güzel olacak her şey, çünkü ben devrime güzelliğimi verdim açıklamasında bulunan hacer arıkan gelir. gerçekten de bu devrime güzelliğini vermiştir.
kolibandi
aihm'in kararı ile Türkiye'nin yaşam hakkını ihlal ettiği gerekçesi ile mahkum olduğu katliamdır.
devletin orantısız güç kullanarak cezaevlerindeki mahkumları öldürmesi ile hatırlanmaktadır.

http://www.mynet.com/haber/guncel/aihm-hayata-donus-davasinda-turkiyeyi-yasam-hakki-ihlalinden-mahkum-etti-2730836-1
hacarap
cezaevlerinde örgütlü bir şekilde açlık grevi ve ölüm orucuna giren kişilerin bu eylemlerine son vererek f tipi cezaevlerine gönderilmelerini sağlamak amaçlı gerçekleşen operasyondur.

operasyon döneminde devlet yetkilileri mahkumlar üzerindeki sistemli örgüt baskısını kaldırmak için f tipi cezaevlerinin gerekli olduğunu, hücrelerinde yalnız kalan mahkumların baskılarla yaptığı örgüt faaliyetlerini artık yapmayacağını söylüyordu.

evet mahkumlar bırakmadı eylemlerini. duvarlar yıkıldı, insanlar öldü, yaralandı. f tipi cezaevlerine sevkedildiler. eylemler devam etti.