5 yaş altı çocuk diş çürüğü

kolibandi
süt dişlerinde gerçekleşen ve çürüğün şekline göre tedavi ettirecek yer konusunda sıkıntı yaşanabilecek çürüktür.

son 3 günümüzü yiyen anlatılanlar sonrasında uykuların kaçmasına sebep olan çürüktür. hikayeyi anlatayım sonrasından bulduğumuz çözümü de söylerim.

4 yaşındaki kızımın alt çene iki azı dişinde çürük vardı. bunu 3 yaşında tespit ettik ve hemen dişçimize gittik ancak dişçi bu yaşta çocukların müdahaleye izin vermediğini alınabilirse fakülte hastanelerinden randevu alınarak tedavinin yapılabileceğini söyledi. aslında işlem toplam 5 dakika dahi sürmezmiş ama çocuk durmadığı için tedavi yapılamıyormuş. fakülte hastanelerinde çocuğu tamamen bayıltarak bu işlem yapılıyormuş, yani genel anestezi.

o zaman işin acil olmadığını yediğine içtiğine dikkat edersek ve düzenli fırçalamaya devam edersek çürük tedavisini biraz öteleyebileceğimizi (mesela 5 yaş üstü) düşündük. olmadı.

4 yaşını yeni geçtik 4,5 diyelim. perşembe gecesi kızım "gece yanağım acıyor" diye ağlamaya başladı, biraz mızmızlandı sonra uyudu. gündüz de birkaç defa aynı şeyi söyleyince o gün nöbetçi olan diş doktorumuza gittik. yukarıda anlattığım hikayeyi tekrar etti ama çürüğün ilerlediğini söyledi. tekrar çocuklarda diş çürümesinin sebepleri hakkında bilgiler verdi. bir öncekine ek olarak medipol üniversite hastanesini önerdi.

medipol'de akşam çocuk diş yokmuş cuma sabahı randevu alıp gitmek gerekiyormuş. o esnada bu durumu yaşamış olan eş-dosta ulaştık, 5 yaş altında duruma muhatap olanlar ağrı kesicilerle geçiştirmiş ardından tedaviyi yaptırmışlar. cuma sabahı bağcılar ağız diş hastanesinde bu tedavinin yapılabildiği bilgisini aldık. oraya gittik. muayeneden sonra kanal tedavisi olması gerektiği bunun için 182 den ya da mhrs den randevu almamız gerektiği söylendi. geçici olarak ağrıların kesilmesi için dolven ve adını hatırlamadığım bir antibiyotik yazdılar. ilaçları aldık ama kullanmadık. mhrs veya 182 den randevu için uğraştık ama tabi alamadık. 15 gün içerisinde tüm randevular dolu. fakülte hastaneleri için de uğraştık ön muayene için problem yok ama tedavi için şimdilik randevu veremediklerini söylediler. hatta bir arkadaş 3 ay önce muayene olduğunu ve tedavi için 2023 yılı nisan ayında randevu verdiklerini söyledi. buradan da umut kesildi.

medipol'e gidecektik çaresiz. ama genel anestezi, ameliyathanede operasyon, 1 gün müşahadede kalması fikirleri çok ürkütüyordu bizi. hepi topu 4 yaşında çocuk kıyamıyorduk. oraya giderken yine bir dost aradı esenler'de ve şirinevlerde bu müdahaleyi yapan klinikler olduğunu söyledi. medipol'e gittik. röntgenli kontrol için 30 tl istediler ardından operasyon için karar verileceğini söylediler. bu ne kadar tutar diye sorduğumda cevap vermediler acı acı yüzüme baktılar. elbette para önemli değil ama bir noktada önemli de oluyor. (sonrasında benzer diş tedavisi için oraya giden bir tanıdık diş başına 4000 tl isteyebileceklerini söylediler. mecbur kalınırsa medipole gidecektik)

sonra esenlerdeki kurumla (dental ofis) telefonda görüştüm. çocuk gelsin bakalım müdahaleye izin verirse bayıltmadan yapabiliriz dedi. o gece kızımla sürekli konuştum, doktorun neler yapacağını, canının hiç yanmayacağını, akıllı bir abla olursa ve doktora izin verirse ona oyuncaklar alacağımı söyledim. kabul etti. ve bu sabah doktora gittik.

kızım sözümü dinledi, doktor geldi (halit bey) sevimli bir şekilde çocuğa yanaştı, ağzını açmasını istedi ve kızım açtı. çürükleri tespit etti. ağrı yapan dişe sakız diyerek ilacı koydu ve pazartesi tekrar gelin tedaviye başlayalım. kızımız çok akıllı bayıltmaya gerek yok dedi. çok mutlu olmuştum. fiyatını sormadım bile. kartı verdim ödemeyi yaptım. bu diş için 350 tl çekmişler.

tabi sakız diye koyduğu ilaç acı olduğu için bir süre tükürdü kızım. bu arada dudaklarında çatlaklar oluşmaya başlamıştı. doktorun tavsiyesiyle vazelin sürmeye karar verdik ve kızıma bunu "çok akıllı bir abla olduğu için ve doktorun sözlerini dinlediğin için sana ruj alacağız" dedik. tabi bu gazla kızım "tamam bir daha ne zaman gideceğiz doktora" diye sordu.

sanırım bu sorunu böyle atlatacağız. p.tesi süreci anlatmaya devam ederim. şimdilik kafam rahatladı.

ekleme 19.03.2019: nihayet çürük dişlerimizden bir tanesi bitti. uzun sürmesinin nedeni doktorun çocuğu ürkütmemek amaçlı kısa müdahalelerde bulunması idi. son müdahale kızımız bayaa ağladı ama dolgu işlemi biterek çürükten çekimsiz, anestezisiz kurtulduk. ikinci çürük için doktor biraz ara verelim çocuğun korkusu gitsin dedi. 2 hafta kadar bekleyeceğiz bakalım.