ataması yapılan öğretmenin güvenlik soruşturmasından geçmesi

kolibandi
yıllarca beklemiş, kpss ler görmüş, değişen sistemlerin hepsine tanık olmuş, alan sınavı, mülakat derken nihayet kutsal sayfada atandınız yazısını görmüş olan öğretmenin dumura uğramasına neden olan yeni yasal düzenlemenin ifadesidir.

şöyle ki; birkaç sene öncesine kadar atanan arkadaşlar 3-5 gün içinde görev yerlerine gidip hemen işlerine başlardı. ancak 15 temmuz sürecinden sonra devlet alacağı öğretmenler için de özel yerlere aldığı personel için yaptığı güvenlik kovuşturmasını yapma kararı almış.

şimdi 2000'li yıllarda formasyon hakkı için eylem yapmış, bu eylemler yapılırken hakkında dava açılmış bir atanmış öğretmen düşünün. bu eylemler neticesinde formasyon yani öğretmenlik hakkını kazanmış olması, atanması ama yine bu eylemleri konu alan dava/davalar sonucu güvenlik soruşturmasından kalması ne kadar ilginç olur değil mi?

ya da üniversite yıllarında öğrenci ve/veya toplumsal konularla ilgilendiği, konulara dair aktif olduğu ve kendine göre bedel ödemekten çekinmediği için tutanaklara adı "sakıncalı" olarak geçen bir solcu öğrencinin atandığında bu olaylardan kaynaklı gs'den kalması.

ya da "beraber yürüdük biz bu yollarda" yıllarının vehametine kapılıp çocuğunu fetö'nün dershanelerine, yurtlarına falan göndermiş ise ve o çocuk öğretmen olarak atanmışken gs de karşısına bu durumlar çıkarsa?

ya da eşinin çalıştığı kurum dönemin en güçlü kişilerinden birinin yakın akrabasına ait ise ve bu kurum maaşları bankasya üzerinden veriyorsa, sırf eşi o bankadan maaş aldı diye ataması yapılan öğretmen gs den olumsuz sonuç alıyorsa.

ya da milliyetçi duyguları ağır bastığı için düşüncelerine ters davranan bir grup ya da kişiyle sorun yaşayan ve bu sorundan ötürü sanık/tanık şekillerinden herhangi biri sıfatı ile bir davaya muhatap olan ülkücü bir öğrencinin bu davasını gs de karşısına sorun olarak çıkıyorsa.

ne olur bilmiyorum. gs ye giren tüm ataması yapılan öğretmen arkadaşlarımı kutluyorum. siz size düşeni yaptınız bundan sonrası devletin size "sakıncalı" ya da "sakıncasız" sonuçlu bir rapor vermesine bağlıdır.