bakkal ahmet amca

kolibandi
mahalle kültürünün olduğu yerlerdeki esnaftır.

adı ahmettir, mehmettir ya da başka bir şey ama mutlaka ay sonunda defter hesabı kapatıldığında yandaki çocuğa bir çikolata verilir. öyle sevilir Ahmet amca.
do re mi fa sol la si do
Artık olmayan bakkaldır.

Günümüz bakkalları köydeki 3 kardeşten çiftçiliğe ehil olmadığı için payını kardeşlerine satıp şehirde bir dükkan, bir mağaza açanlardan oluşur. Veresiye yazmaz; kredi kartıyla bile sigara satmaz; mızmızdır. Ama aslında bilmediği esnaflığa da ehil olmadığıdır. Böylece hem esnaflığın adını lekeler hem Bakkal Ahmet Amca` nın mirasına ihanet eder. Aslında olması gereken bu kişilerin küçük, pasif memuriyetlerde istihdam edilmeleridir. Küçük memur düşüncesiyle yaşadıklarından ticaretten, esnaflıktan anlamazlar. Fakat bir şekilde memuriyet trenini de kaçırmışlardır. Açtıkları bakkal dükkanları veya küçük franchise işletmeleriyle sizi eğer yolunuz düşerse paranızla rezil ederler.

Sonuç: Günümüz bakkallarından alışveriş yapmaktansa süpermarketten alışveriş yapılması kanımca daha doğrudur. En azından insanı parasıyla rezil etmiyorlar.
okaliptusa küsen koala
artık fazla kazanmayan, sadece emeklilik döneminde evle yüzgöz olmamak için kendi halinde plastik top, sigara ve şeker gibi şeyler satan amcadır. birkaç esnaf komşusu ile birlikte ununu eleğini asmış, bir beklentiye sahip olmadan zaman öldürmektedir.