doğanın intikam alması

kupakizisinekvalesi
doğanın sert şekilde tavrını koyduğu durumdur. karadenizlilerin yıllarca yapılmasına karşı oldukları karadeniz sahil yolunda fırtına ve dev dalga çıkmasıyla araçlar, parklar zarar gördü.

http://www.bianet.org/bianet/toplum/158749-doga-karadeniz-sahil-yolundan-intikamini-aliyor?bia_source=rss&utm_content=bufferf3512&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer
kolibandi
çok kısa süre içinde çok daha fazla kendini belli edecek olan durumdur.

birileri kıyametin gökyüzünden gelecek taşlarla, eçiş-bücüş yaratıklarla geleceğini düşünedursun kıyametimiz bastığımız ve ihanet ettiğimiz toprağın bize verdiklerini geri almasıyla başlayacaktır.
benden yazar olmaz
doğanın intikam almasından ziyade doğanın kendini gerçekleştirme hadisesidir. ortada bir intikam yoktur, insan ırkının içinden çıkıp evrildiği doğaya uygun davranmamasıdır sorun olan. çünkü doğanın bir işleyişi, o işleyişin içinde belirleyici olan yeraltı ve yerüstü hareketlilikleri gibi belli dinamikler vardır. ancak insanlar buna uygun davranmadıklarında başlarına türlü türlü işler gelir ve bunun adı da doğanın intikamı olur.

yani sen gidip bir göl havzasının etrafında binlerce kuyu açıp su çekersen o göl kendini besleyen kaynaklardan yoksun kaldığı için kuruma aşamasına gelir. yani sen gidip dere yatağını kurutup oraya 10 katlı bina dikersen orayı bir gün sel alır. çok da şaşırmamak gerek.