ismet inönü

ultra90
Kurtuluş Savaşının 2. adamıdır. Batı cephesi komutanı olarak görev yapmış ve büyük başarılar elde etmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin ilk başbakanı 2. cumhurbaşkanıdır. Ölümünden kısa bir süre öncesine kadar siyasete devam etmiş CHP`de yaşadığı görüş ayrılıkları sonucu partiden istifa etmiştir. 1973`te vefat etmiştir, mezarı Anıtkabirdedir.
benden yazar olmaz
stalin`e özendiği iddia edilen lider. paraların arkasına kendi resmini bastırması, kendini milli şef olarak lanse etmesi, kimi çevrelerce stalin`in lenin`i gölgelediği gibi değerlendirilmiştir.
kadivan
Osmanlı döneminde albay, Türkiye döneminde orgeneral ve eski Genelkurmay Başkanı olan, cumhuriyetin ilanından sonraki Türkiye`nin ilk başbakanı, ikinci cumhurbaşkanı olan, İstiklal Madalyası sahibi asker ve siyasetçidir.
gorgoyth
kendisine milli şef ünvanını layık gören devlet adamı ve komutan.

atatürk`ün çocuklarına devlet tarafından bakılmasını vasiyet etmesi üzerine yapılan araştırmalar atatürk`ün ismet inönü`nün öldüğünü düşünerek dünyaya veda ettiği iddiasını ortaya koymuştur.
kolibandi
cumhuriyet bayramında hatırlanması gereken büyük devlet adamlarımızdandır.

günümüz iktidar ve eşrafının nefret etmek için bahaneler aradığı şahsiyet olması bile onda sevilebilecek bazı yanlar olduğunun göstergesidir.

zira aynı iktidar ve eşrafı kendilerinden olmayan herkes için aynı öfke ve nefreti taşımaktadırlar.
kismi yuk
soyadını aldığı askeri meydanların, tarihini yazdığı Lozan'ın kahramanı büyük komutan, büyük siyaset adamı.

Türkiye'de çok partili döneme geçişi sağlayan büyük insan. hani birileri hep kıyas yapıyor ya tersinden bir kıyas da ben yapayım.

ismet inönünün dönemindeki tek parti sistemi bugün olsa bugünküler yok biz çok partili sisteme geçelim diye çalışır ve bunu başarırlar mıydı? hiç sanmıyorum.

Anıtkabir'deki o sessiz mezarında aydınlıklar içinde uyusun.
derinacarr
Osmanlı döneminde albay, Cumhuriyet döneminde orgeneral ve eski Genelkurmay Başkanı olan, cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye'nin ilk başbakanı, ikinci cumhurbaşkanı, İstiklal Madalyası sahibi asker ve siyasetçi.