numantia

kolibandi
roma imparatorluğu'na teslim olmayan, özgürlüğünü kaybetmektense ölümü yeğleyen insanların küçük şehri.

roma imparatorluğu'nun en şaşaalı dönemlerinde defalarca saldırdığı ancak ele geçiremediği yer.

roma imparatorluğu ne zaman saldırsa kadın erkek bir olur toprağını savunur ve o zamanlar dünyaya kan kusturan roma imparatorluğunu perişan ederek toprağına almazmış. roma bu duruma çok içerlediği için senatosunu toplamış. küçücük bir toprak için otuzbin askerden oluşan bir ordu hazırlamış. gitmişler numantia'nın dibine kurulmuş her tarafını sarmışlar. numantia halkı savaşa hazırlanmış, beklemişler, beklemişler ama romalılar saldırmamış. 1 hafta, 2 hafta beklemişler yok. 1 ay sonra da saldırı yok ama her tarafları sarıldığı için yiyecek stokları azalmaya başlamış. roma'nın son taktiği buymuş. numantia'lıları aç bırakarak teslim olmalarını sağlamak. 6 ay geçmiş ne romalılar saldırmış, ne numantialılar teslim olmuş. 1 yıl geçmiş, hala teslim olan yok. ancak numantia'dan bir duman yükselmeye başlamış.

numantia halkı bu büyük abluka karşısında teslim olmak fikrini görüşmüş ve ortak bir karar alarak teslim olmaktansa ölmeyi tercih etmişler. şehri ve kendilerini ateşe vermişler.

duman çekilince roma girmiş numantia'nın içine ancak orası birbirine sarılarak kül olmuş insanlar ve harabe binalardan oluşan bir yığınmış artık. özgürlüklerinden vazgeçmeyen bir halkın dünyaya verdiği ders yığını. 2000 den fazla yıldır dilden dile anlatılan, destanlaşan bir halkın yığını.

özgürlük sevdasının bin yıllardır var olduğunu gösteren en güzel örneklerden biri.