resne'li niyazi

kolibandi
1873 yılında resne'de doğan türk asker.

türk yunan savaşındaki kahramanlıkları ile bilinir. ittihat ve terakki partisinin önde gelen isimlerindendir. 1908 yılında askerleri ile makedonya dağlarına çıkarak 2. meşrutiyetin ilan edilmesine bulunduğu bölgeden destek vermiştir.

1913 yılında istanbul'a gitmek üzere avlonya limanında beklerken ittihat ve terakki partisi tarafından kendisini korumak üzere görevlendirilmiş kişi tarafından vurularak şehit edilmiştir. burada bir heykeli bulunmaktadır.
hacarap
yaşasın padişah yerine yaşasın millet deyip dağa çıkan asker.

dağa çıkışının akabinde eşine yazdığı mektup aşağıdaki gibidir.

“İki gözüm!

Sana pek kıymetli bir yadigârım olmak üzere gönderdiğim şu veda mektubumu gayet soğukkanlılıkla sevine sevine oku! Ve okudukça sevincini ilan et! Sakın ağlama! Hatta hiç sıkılma! Beni Allah'a emanet et, bilakis iftihar et! Sen bahtiyarsın! Zira dünyanın en muhterem bir kadını sen olacaksın! Bunun için gayet serinkanlılıkla oku. Sakın hatırına başka bir şey getirme! Bildiğinden ziyade seni severim. Ve senin ismet ve namusunu düşünerek şu fedakârlığı göze aldım. Şu fani dünyada ölüme mahkûm olan insanların mukaddes vatanımızın uğradığı şu felakete herkes gibi seyirci olarak yaşamayı pek hakir gördüm. Bizi bu vatan besledi, büyüttü. Vatan olmasa biz de yokuz demektir. Gerçi seni çok severim [fakat] toprak ve vatanımızı dünyada her şeyden ziyade severim. Neye yarar, her bir şey yine onların varlığıyla kaimdir.

Bâki: Ya ölüm ya vatanın kurtuluşu.
Vatan fedaisi Kolağası zevciniz.”

https://odatv.com/daga-cikisinin-yil-donumunde-vatan-fedaisi-kolagasi-03071915.html