türkiye'de internetin ilk yılları

benden yazar olmaz
internetin çoğunlukla internet cafe'lerde olduğu, evde internet kullanımının lük sayıldığı yıllardı.

hotmail`de mail yazdıktan sonra send tuşuna basınca mail in gitmesi için üç beş dakika beklenilen dönemlerdi. bazen error verdiği de olur, satırlarca yazdığınız mail güme giderdi. sırf bu yüzden, o devirde mail yazdıktan sonra bütün satırları mouse ile kopyaladığımı bilirim. tabi zamane makinaları da bu denli güçlü değildi bu tarama işlemi ekranı dondurmaya yeterdi.

yağmur ya da kar yağdığında internette göçmeler olurdu. bir şarkının kablolardan inebiliyor olmasına şaşırdığımız dönemlerdi, icq bir mucizeydi, mirc32 en büyük eğlencemizdi. şimdi facebook ne ise o zaman mirc32 de oydu.

hepimizin evinde bilgisayar yoktu, gece geç saatlere kadar internet cafe'de kalır, saat 12:00 olduğunda eve geri dönmek durumunda kalırdık. bazı cafeler kaçak olarak gece yarısı açık olurdu. bunun için cafe sahibi ile bir samimiyetiniz olması gerekirdi. o cafelerde internetten çok çaya para verirdiniz. daha sigara yasağı yoktu. içerisi leş gibi duman kokardı. yanınızdaki masaya çoğu zaman porno izleyen bir adam dadanırdı.

yahoo mail grupları popülerdi. facebook sayfalarının atası da denilebilir bu gruplara. herkes ilgi alanına ya da arkadaş topluluğuna göre bir mail grubuna üye olur, sabahlara kadar mail tartışmaları dönerdi.

en sonunda 256 mb sınırsız geldi, biz büyüdük, ve kirlendi dünya.
sikinti yok
dıııııııtttt dıt dıt dıt dıt fişuv fişuv fişuv sesleri altında bir hatun fotoğrafının 1 dakikada açıldığı yıllardır.

56 k denirdi.

bir de 146 dan bağlıyorduk sanırım.

heyy be ne günlerdi o zamanlar.