türkiye'nin gelişmemesinin nedenleri

kolibandi
1980 askeri darbesinin sadece siyasi hareketliliğe darbe vurmadığı bunlarla birlikte türkiye ekonomik ve sosyal yönden oldukça etkili olduğu o günlere bugünlerden bakan herkesin rahatlıkla görebileceği bir gerçekliktir.

bunlarla birlikte çok fazla dillendirilmese de darbelerin en büyüklerinden biri eğitime vurulmuş, bilimsel-özgürlükçü eğitim anlayışı yok edilmeye çalışılmış, daha çok biat eden, şükreden, sorgulamayan, verileri olduğu gibi kabul eden bireyler yetiştirmek için eğitim müfredatının içi boşaltılmıştır.

aslında bu çalışmanın başı taaa köy enstitülerinin kapatılması ile başlar ama 12 eylül yönetimi eğitimin çökertilmesi çabasının en önemli adımlarını atmıştır.

1980 den bugüne bu üniversitelerin yayınladığı bilimsel makale sayısındaki düşüş, uluslararası çalışmalardaki faaliyetlerimiz, projelerimiz hepsi ama hepsi büyük bir hızla azaldı. arada zayıf bir iki ses, bir iki yetenekli öğrenci çıktıysa da hemen susturuldu. inatla susmayanın bireysel çabaları sonucunda türkiye'de değersiz- incelemeye layık değil gibi ifadelerle yok sayılan projeler avrupa ve abd 'nin bünyesinde büyük başarılar elde ediyorsa eğer bu abd ya da avrupanın büyüklüğü değil türkiye'nin bu alandaki becereksizliği ya da isteksizliğinin sonucudur.

geçtiğimiz yıllarda okunmuş fasülye deneyine ödül veren tübitak'ı unutmamışken yeni bir fecaat da çomü'den gelmiştir.

akademisyenimiz müziğin balıkların gelişimine etkisini araştırıyormuş. çok müzik dinletmiş balıklara ama tasavvuf dinleyen ya da kuran okunan balıklar çok hızlı büyüyormuş.

balıklarda işe yarayan kuran türkiye'de hemen her evde okunmasına, resmi devlet kanalları da sürekli yayınlar yapılmasına rağmen ülke gelişmesinde pek işe yaramıyormuş gibi. benzin 7 lira, dolar 6 tl yi geçti. fabrikalar kan ağlıyor, üretim sıfır. devlet kadrolu işçi olarak çalıştırdığı meb'deki 31 bin personeli yazın 2 ay işten çıkarma kararı almış.

konuşturmayın beni. içim yanıyor, yaprak kıpırdamıyor.

https://odatv.com/baliklar-ve-kuran-i-kerim-uzerine-pes-dedirten-arastirma-23051927.html
benden yazar olmaz
fırsatını bulan kişilerin abd, almanya ve fransa gibi ülkelere neden göçtüklerini sorgulamak ile bulunabilecek olan nedenlerdir.

bu ülkelerde olup da bizde olmayan şey ya da şeyler nedir? milyonlarca türkiye cumhuriyeti vatandaşı neden ülkesinde yaşamak varken yurtdışına gitmek zorunda kalmıştır?

demokrasi, fırsat eşitliği, liyakat, emeğinin karşılığını almak... falan filan...