seçim anketi

kolibandi
seçimler hakkında doğru sonuçlar vermeyip algı yönünde çok başarılı olan anketlerdir.

bu anketlere bakıp ulan bari oyum boşa gitmesin diye barajı geçecek partilere oy verenlerin sayısı oldukça fazladır.

oysa belki istedikleri partiye oy verseler ne baraj sorunu kalacak ne de başka şey.

akreditif

eski türkiye sözlük
uluslararası işlemlerde kısaca l/c - letter of credit olarak adlandırılmaktadır. ihraç edilen malların bedellerinin ödenmesi konusunda belirli şartların yerine getirilmesinden sonra ödemenin yapılacağına ilişkin bir çeşit teminattır.
akreditifli ödeme sisteminin temel dayanağı, ithalatçı ve ihracatçının arasındaki para alışverişinde köprü görevi gören bankalardır. bir bankanın yazılı olarak yükümlülüğe girerek ödeme işleminde aracılık etmesi gerekmektedir. bu da akreditifin açılması anlamına gelmektedir.
ithalatçı ve ihracatçı arasında yapılan satış sözleşmesinde yer alan koşulların hepsi ödemenin yapılabilmesi için gerekli koşulları oluşturmaktadır. bunlar çoğunlukla ticarete konu malların kalitesiyle ilgili teknik özellikleri, belli bir birim cinsinden miktarı, birim fiyatı, teslim şekli, paket ağırlığı, nakliyesi, ödeme şekli gibi hususları içermektedir. bu hususların yerine getirildiğini doğrulayan fatura, kalite kontrol belgesi, konşimento, menşe şahadetnamesi gibi belgelerin ihracatçı tarafından bankaya sunulması gerekmektedir. akreditif hem ihracatçıyı, hem de ithalatçıyı koruyan bir işlemdir.

tecavüzü siz istiyorsunuz

kolibandi
akp Çankaya ilçe teşkilatındaki akplilerin (gbkz: tecavüzün meşrulaştırılması)na karşı gelen kadınlardan birine söylediği sözdür. yorum yapılmaya gerek yoktur. mesele (gbkz: akp zihniyeti)nde gizlidir.

http://www.mynet.com/haber/guncel/akp-cankaya-ilce-orgutu-teskilatina-giden-kadinlara-verilen-cevap-tecavuzu-siz-istiyorsunuz-2740881-1

taksim projesi

kolibandi
danıştay kararı ile iptal edilen projedir.

Gezi`nin yıl dönümü yaklaşmışken pek bir manidar karardır.

(http://www.mynet.com/haber/guncel/taksim-yayalastirma-projesi-iptal-1222428-1)