oruç tutmak

kolibandi
fakirleri, açları, olmayanları anlamak için yapıldığı söylenen,

zengin sofralarda bol bol yiyerek başlanan ve yine zengin sofralarda kahkahalarla bitirilen ibadet çeşidi.

ramazan ayında sistematikleşen ve tutanları ezana kitleyen, geriye kalan 11 ayda pür i pak gezmiş-dolanmış insanlarmış gibi davrandırıp her köşede allah-kitap bahsedenlerin içinde bulunduğu ruh halinin sebebidir aynı zamanda.

jacques brel

eski türkiye sözlük
ne me quitte pas' adlı parçayı söyleyen amcamız. 8 nisan 1929 - 9 ekim 1978. belçikalı amcamız ama hayatının büyük kısmını fransa'da geçirmiş. paris varoşlarında akciğer kanserinden ölmüş. şarkıcılık yanında yönetmenlik ve oyunculuk kariyeri de var.
(bkz: ne me quitte pas)

organ bağışı yapmak isteyip öldürülme korkusuyla yapmamak

benden yazar olmaz
ismi lazım olmayan bazı ülkelerde haklı olduğuna dair kuvvetli deliller olan vaziyettir. bir trafik kazası geçirildiğinde kişinin ehliyetinde olan organ bağışı tik işaretinin pek çok kişiyi kestirme yoldan öbür tarafa gönderdiğine dair kuvvetli şehir efsaneleri bulunmaktadır. yoksa ister insan, organı ile birileri hayat bulsun, cesedi çürüyüp gideceğine iki deneye kadavra olsun ama durumlar biraz tuhaf.

şekerbank

thebiglebowski
1953 yılında (gbkz: Pancar Kooperatifleri Bankası) adıyla şeker pancarı üreticisinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Eskişehir`de kurulmuş; 1956 yılında Ankara`ya taşındığında Şekerbank adını almış banka. ayrıca 50 lira için ayda 5 kere telefon açan bankadır, öğrenciyiz peyderpey ödüyoruz, asgarisini yatırmışız işte daha ne.

hatırlı kişi

kolibandi
bir işi yaptırmak için araya sokulan kodamanlara verilen genel ad.

ha bir de faruk çelik için hatırlı kişi tanımı vardır.

o da : `...İşçisiyle, işvereniyle, o ilin tüm dinamikleriyle, sivil toplum örgütleriyle herkes ....`

http://www.odatv.com/n.php?n=faruk-celik-o-50-kisinin-kim-oldugunu-acikladi-0211141200