confessions

benden yazar olmaz

Kurucu  · 17 Temmuz 2013 Çarşamba

  1. toplam anlam 25495
  2. takipçi 2
  3. puan 28736

sakın gelme

benden yazar olmaz
mazhar fuat özkan`ın 1995 yılında çıkardığı mazeretim var asabiyim ben albümünde yer alan, sözlerini fikret kızılok`un yazdığı muhteşem şarkı.

sakın gelme sözlerim kayıp
ayıp ediyorum kendime
bir sızı var içimde... ölesim tuttu
yaşıyorum gürül gürül kaç gündür
uyku tutmuyor sakın gelme

sakın gelme hazır değilim
deliyim kaç gündür
lodosum tuttu poyrazım soğuk

sakın gelme dönesim yok
çok uzaktayım çok
bir şarkı var aklımda söylemesi ayıp
sözleri kayıp
kaç zamandır dilimde
sakın söyleme

soğan kabuğundan çay üretmek

benden yazar olmaz
gaziantep üniversitesi gıda mühendisliği bölümünde okuyan öğrencilerin başardığı girişim.

antioksidan oranının yüksek olduğu belirtilen çayın patenti bile alınmış.
öğrencilerden hatice yaprak şunları aktarmış:
"Farklı damak tatlarına uygun alternatif seçeneklerin hazırlanmasında, soğan kabukları doğal aromalar kullanılarak çeşitlendirildi. Atık bir maddeyi geri dönüştürerek ekonomiye katkıda bulunmak, insanlara daha sağlıklı ürünlerle hizmet sunmak ve daha düşük maliyetlerle yeni bir alternatif çay oluşturmayı amaçladık. Yapılan literatür taramaları sonucu, soğan kabuğu çayının kolesterolden obeziteye, tansiyondan gribal enfeksiyonlara karşı birçok faydası olduğunu gördük. İltihap kurutucu etkisi ve ağız içi yaraların iyileşmesine de yardımcı oluyor".

ekmeğin küflü yerini koparıp gerisini yemek

benden yazar olmaz
ekmeği ziyan etmemek için yapılan ancak sağlığa son derece olumsuz yansımaları olan tüketim alışkanlığı.

ekmeğin sadece bir yeri küflenmiş olsa bile aslında o küf her yerine dağılmıştır çünkü küfün kökleri ekmeğin derinine yayılmış durumdadır ve etkisini zamanla göstermeye başlayan aflatoksin vücudun bağışıklık sistemini çökerten bir özelliğe sahiptir, hatta iç organlarda çürümeye neden olur. hatta kimi araştırmacılar bu maddenin kansere neden olduğunu belirtirler. kusma, karın ağrısı ve vücutta ödem oluşmasına da neden olduğu ifade edilmektedir.

öksüz helvası

benden yazar olmaz
antalya'nın yöresel lezzeti.

yapımı ise kolay; pekmez, un ve yağ. bir diğer adı da öküz helvası ancak hikayesi ancak ilginç. bir dönemler misafir ziyaretlerinin vazgeçilmez ikramı imiş. bu tatlıyı kenarından yemek gerekiyor çünkü ortasında yağ havuzu var ve bu havuzu yıkan ilk kişi ceza alıyormuş ve bu havuzu ilk yıkan kişiye de öküz deniyormuş.

rahip brunson

benden yazar olmaz
artık bıktıran kişi.

sabah rahip akşam papaz koca bir ülkenin ekonomisinin tek bir adam üzerinden ifade edilmesi kadar saçma bir şey olamaz. anneannem bile bu adamdan bahsediyor cidden sinir bozucu bir takıntı halini almaya başladı.

hadrianaupolis antik kenti

benden yazar olmaz
karabük'ün eskipazar ilçesinde bulunan ve kazı çalışmaları halen sürmekte olan antik kent.

m.ö 1. yüzyıl ile m.s 7. yüzyıl arasındaki dönemde yerleşim alanında bulunan kilisede ortaya çıkarılan mozaiklerden, kilisenin hristiyanlık dünyasında büyük öneme haiz olan marcos ve lucas'a ithafen yapıldığı anlaşıldı.

soğuk algınlığı geçiren hastaya kanser teşhisi koymak

benden yazar olmaz
2015 yılında erzurum'da halsizlik nedeni ile hastaneye giden yılmaz kızıloğlu'nun başına gelen sıradışı hadise.

gerçekte soğuk algınlığı geçiren hastaya lenf bezi kanseri teşhisi konulup üzerine kemoterapi tedavisi uygunlanmış. kemoterapi nedeni ile 10 kilo verip üstüne saçları dökülen kızıloğlu şimdi hakkını yargıda arıyor.

oğlum ne içip ne yiyorsunuz lan? kim veriyor lan size bu diplomaları? yıllarca bir insanın kendisini kanser sanarak yaşatmak nasıl bir psikopatlık, nasıl bir işkence? sadece psikolojik de değil adamı komple göçertmişsiniz...

dünyanın ilk akıl hastanesi

benden yazar olmaz
nevşehir'in derinkuyu ilçesinde bulunan antik yeraltı şehrinde bulunduğu ileri sürülen akıl hastanesi.

aynı zamanda bu bölge kapadokya'nın en büyük yeraltı şehri olma özelliğini de taşıyor. ilk yerleşim zamanın m.ö. 3000'lü yıllara dayanan şehirde bulunan bir manastırda yapılan incelemeler manastırın akıl hastalarının tedavisi için kullanıldığı görüşünü güçlendirdi.

e normaldir, bizde akıllı pek olmaz zaten.

yunanistan'da kilolu turistlerin eşeğe binmesinin yasaklanması

benden yazar olmaz
hayvan hakları savunucularının tepkisi üzerine, 100 kilodan daha ağır olan turistlerin eşeğe binmesinin yasaklanmasıdır.

eşekler yunanistan'da daha çok araç trafiğinin çok mümkün olmadığı engebeli arazilerde ulaşım aracı olarak kullanılıyor. ancak durumu turistik bir fırsata çevirmek isteyen bazı girişimcilerin hayvanlara kötü muamele etmesi, tıpkı bizim adalar'daki atlar gibi dur durak bilmeden kullanılması insanların tepkisini çekmiş.
0 /