confessions

hacarap

Yönetici  · 25 Ekim 2018 Perşembe

  1. toplam anlam 131
  2. takipçi 0
  3. puan 204

şah ismail

hacarap
şah hatayi mahlazlı deyişleri ve felsefesi ile bugüne dek yaşamış ve bundan sonra da yaşayacak olan devlet adamı.

döneminde yapılan savaşlarda kaybetse de yavuzla olan amansız çatışmasını kazanmış ve bugüne kadar Anadolu kültüründe yaşamış şah. dünya topraklarına kök salarak yeşermiş, büyümüş koca bir çınar. 37 yıllık ömründe kazanamadığı savaşı yolundan gidenler sayesinde ölümünün ardından ilmek kazanmış ve efsane halini almış olan kişi. o dönem kendisini yendiği bilgisi verilenler resmi övmeler ile var olurken kendisinin adı anıldığında niyaz ile saygı duyulan lider.

şah hatayi

hacarap
kısacık ömrüne koca bir dünyayı etkileyecek bir öz sığdırmış olan ozan.

şah İsmail olarak da bilinen safevi devletinin ve tarikatının kurucusu olan türk büyüğü. 37 yıllık kısacık ömründe geliştirdiği felsefe ile bugün Anadolu Aleviliği başta olmak üzere bir çok inanç sistemini etkilemiştir.

döneminde yavuz sultan selim ile çatışmalarını biliriz. çok okuduk. yıllarca yavuz şah ismaile şunu etti, şah İsmail yavuza bunu etti diye yazıp durdu resmi tarih. bence şah İsmail ile şah hatayi bilerek ve isteyerek ayrı ayrı insanlarmış gösterilmeye çalışıldı, çünkü biz hep yavuzu iyi bildik, ismaili kötü. İsmail Osmanlı ve türk düşmanı olarak anlatıldı bize. islam düşmanı olarak. yavuzun anadoludaki işlerinden hiç bahsedilmedi, varsa yoksa İsmail kötüydü. şimdi ise hemen herkes şah ismailden birkaç dize de olsa bilirken yavuzun o destansı denilen şiirlerinden, sözlerinden kaç tanesi biliniyor? nerede bir deyiş görsem ya pir sultan abdal (ki kendisi Osmanlı paşası hı(n)zır tarafından idam edilmiştir) ya şah hatayi ya da başka bir alevi pirinden çıkıyor. o çok övülen cenahtan Anadolu halklarına mal olmuş eser ya da kültür yoktur ya da en azından ben bilmiyorum.

uzatmadan söylemek gerekir ki 1487 de doğup 1524 de ölen şah hatayi deyişleri ile, felsefesi ile sadece anadolu halklarını değil tüm dünyayı etkilemiştir. ruhu şad olsun.

yola girme sen

hacarap
şah hatayi'ye ait bir deyiştir.

geçtiğimiz günlerde o ses Türkiye'de bir grubun seslendirdiği ve mest eden deyiştir. yüzyıllar öncesinden yazılmış bir eserin bugün bile insanları etkileyebilmesi Şah'ın ne kadar etkileyici olduğunun ispatıdır.

sözleri:
Arif İsen Bir Gün Seni Seslerler
Bülbül Deyu Gülistanda Beslerler
Bir Gün Seni Rehberinden İsterler
Kimin İzni İle Girdin Yola Sen

Özün Eğri İse Yola Zararsız
Derdini Yetişmiş Derman Ararsın
Maslahatın Nedir Şarı Sorarsın
Sarma Olmayınca Girme Şara Sen

Kapudan Çıkınca Köşe Gözetme
İçin Karartıp Da Dışın Düzetme
Şah Hatayi Ötesini Uzatma
Mümin İsen Bir İkrarda Durasen

fırt almak

hacarap
çek bir fırt ifadesinden kat be kat saçma olan ifadedir.

ne demek fırt almak. bir nefes çekmek deseniz günaha mı gireceksiniz? ama yok illa asortik olacaksınız ya ondan değil mi?

bayramda çalışmak

hacarap
ofis işlerinde angarya işleri yapmaktır. resmi hiçbir işlem yapamazsınız çünkü resmi kurumlar tatildedir, dosyalama, evrak temizleme vb. işlemleri yapar tatil yapanları izlersiniz.

milli bayramlarda personelini çalıştırıp dini bayramlarda izin verenler ise kötüdür.

favori

hacarap
çok tutulan,çok incelenen,çok ziyaret edilen, gözde olan anlamındaki ifade.

özellikle liselerde favori kızlar ve erkekler vardı eskiden. bunlar yakışıklı erkekler ve güzel kızlardı. erkekler çok iyi basket oynar, müzik grubunda gitar çalar, sosyal etkinliklerde hep faal olurdu. kızlar ise yanına aldığı üç-beş cicili biçili kızla dolaşır, peşinden sürükleyebileceği erkeklere iş yaptırırdı. tabi bunlar hep dizilerin etkisi ile yapılan şeylerdi. o dönem favori olan kızın 3 çocuk annesi şişman bir Anadolu kadını olduğunu, erkeğin ise kel göbekli bir beyaz yakalı olduğunu gösteren bir dizi henüz çekilmedi.
0 /