confessions

kolibandi

Yönetici  · 19 Temmuz 2013 Cuma

  1. toplam anlam 25994
  2. takipçi 3
  3. puan 29787

geldikleri gibi giderler

kolibandi
atatürk'ün 100 yıl önce bugün (13 kasım 1918) boğazda demirlemiş düşman gemilerine karşı söylediği sözdür.

bugünlerde birilerinin elinde balta ile saldırdığı, hakaretler ettiği, allah yasalarına uyduklarının beyanını cehennemlik gavurların ürettiği cep telefonu ve kameralarla beyan edenlerin saldırdığı atatürk'ün sözü hala geçerlidir.

(bkz:3g)

cam teras

kolibandi
safranbolu tokatlı köyü, tokatlı kanyonda bulunan insanı yusuflarla birlikte halay çekmeye iten teras.

şaka bir yana o yükseklikte insan bir ürpermiyor değil. bir sallantı var tabi. altını uçurum bastığınız yer sallanıyor. girişte terasın 110 tona dayandığı yazılı ama yine de hafif bir tedirginlik oluyor. bir de fotoğraflarda gördüğünüz gibi altınızı direk göremiyorsunuz, geze geze çizilmiş cam. bayaa çizilmiş hem de aşağıyı göremiyorsunuz. insanımızın pisliği ise yine alenen ortada. terasın hemen altındaki kayalıkların arasında pet şişeden, kağıt mendile bir çok şey var.

kanyonun alt tarafında da bir kafe var. bir dünya merdivenle iniliyor o nedenle bacaklarından rahatsız olan, kilolu veya yorgun olan biri varsa yanınızda inmeyin oraya çünkü oranın bir de çıkışı var.

https://aroundtogether.com/turkiye/karadeniz/karabuk/cam-teras-ve-incesu-kemeri/

safranbolu

kolibandi
eski safranbolu ve yeni safranbolu olarak ikiye ayrılmış olan tarihi ilçe.

yeni safranbolu bildiğiniz şehir yapısında. beton yığını. eski safranbolu ise tarihi anlamda yapısını korumaya çalışmış bir bölge. korumaya çalışmış diyorum çünkü safranbolu evleri olarak bilinen evler orjinaline sağdık kalınarak revize edilmiş, düzeltilmiş, işlenmiş. bir dünya konak ve otelin arasından geçerek çarşıya iniyorsunuz. tur firmalarının durduğu yerde hemen karşınıza safrantat ve imren isimli lokumcular çıkıyor. benden tavsiye hemen oradan almayın lokumları, çarşının içini dolaşın aynı yerin başka şubelerinde bile daha ucuza bulabiliyorsunuz.

çarşının içi (belki de hafta sonu olmasındandır bilemiyorum artık) ana-baba günü çocuğunuzla gidiyorsanız dikkat edin yani. sonra sokaklardan birinin girişinde koyu esmer bir çocuk bağıra bağıra arabesk şarkı söylüyor. başta lan n'oluyor diyorsunuz ama sonra anlıyorsunuz meseleyi. turistlerin hoşuna gidiyor tabi bu durum. ama ben sevmedim. çarşının merkezinin daracık yolunun trafiğe açık olması başka bir sorun. oradan ben arabayla geçtim. ben geçtim ama bilmediğimden önümüzde minibüsler falan gidiyordu.

turist olarak giderseniz dikkatli olun ilk gördüğünüz yere atlamayın. alacağınız ürün çeşitliliği çok yok ama aynı ürünü (kolonya, lokum, magnet vb.) çok farklı yerde çok farklı fiyatlara bulabilirsiniz. oradan çıkıp cam teras'a, ters konak'a falan giderseniz eğer zamanınızı doğru kullanmanızı tavsiye ederim.

hacarap

kolibandi
yaramaz çocuk anlamına gelen türkçe kelime.

babamın amcasının lakabıdır. kendisine çok sert, gaddar bir adam derler. ama ben onu bir yanına felç inmiş beni gördüğünde ağlayarak saçlarımı okşayan, konuşamayan, uzun boylu kara tenli sekiz köşe şapkalı ihtiyar biri gözümde canlanır.

yine anlatılanlara göre hacarap bizim köydeki dedeler arasındaki yiğit kişilerdenmiş, onun dikliği ve gaddarlığı birazda buradan geliyormuş. o ve onun gibi cesur kişilerin (hoca-medöv vb.) varlığından kaynaklı babacı olarak bilinen grup çok etkin olamamış ve köydeki denge nispeten sağlanmış. tabi bu dedeler tarafının anlatıları üzerine bir bilgidir.

aslında geçmiş dönemde yaşanan bu olaylar alevi toplumu içindeki dede-baba çatışmasını ortaya koymaktadır.

sözün özü hacarap dönemdaşlarına göre gaddar koli'ye göre ise ağlayan çaresiz bir insandır.

ruhu şad, hızır yoldaşı olsun.

lamentos

kolibandi
uaral'ın en bilindik en sevilen şarkılarından biridir.
şarkının bolivya ağıtı olduğunu duyunca çok şaşırmıştım.

sözleri :
Lamento boliviano
Me quieren agitar
Me incitan a gritar.
Soy como una roca,
Palabras no me tocan
Adentro hay un volcán
Que pronto va a estallar.
Yo quiero estar tranquilo.
Es mi situación
Una desolación,
Soy como un lamento,
Lamento boliviano.
Que un día empezó
Y no va a terminar
Y a nadie hace daño.
Y yo estoy aquí
Borracho y loco
Y mi corazón idiota
Siempre brillará
Y yo te amaré,
Te amaré por siempre.
Nena no te peines en la cama
Que los viajantes se van a atrasar

the ensemble of silence

kolibandi
en az 15 yıl öncesine götüren şarkıdır.

üniversite yıllarının en hızlı döneminde bazen içinde bulunduğun tüm modlardan çıkmak istediğimde dinlediğim şarkılardan biriydi bu. sözlerini anlamak gibi bir gayrete düşmezseniz, rahatlatıyor. bir uaral'ın lamentos isimli bir şarkısı var. o da güzeldir tavsiye ederim.

dünyayı şaşkına çeviren buluşlar

kolibandi
tüm dünya'da büyük yankı uyandıran buluşlardır.

çok uzun zamanlar dilden dile destan gibi anlatılan buluşlardır aynı zamanda. zamanında tarihe geçmiş fil saati vardı mesela. ampül vardı, elektrik vardı, telefon vardı.

bir de yakın tarihte ki buluş var ki tüm dünya hayranlık içinde buluşu izlemektedir. saygı duyun bize bre gafiller.

https://odatv.com/iste-en-pratik-bulus-06111825.html

altan öymen

kolibandi
tam adı mehmet altan öymen olan türk gazeteci ve siyasetçi.

1932 trabzon doğumludur. chp'den milletvekilliği yapmış 1999-2000 yıllarında chp genel başkanlığı yapmıştır. anka haber ajansı'nın kurucusudur.

bütün sene yatıp son iki ay çalışmak

kolibandi
çalışma temposunu zam dönemine göre ayarlayan personel tavrıdır.

bir de kriz var tabi. pardon kriz mriz yok da iş olmaması dövizin inip çıkmamasından kaynaklı iş alamayan beyaz yakalalıların yoğunluğu var tabi. arkadaş 1 senedir yatıyoruz 3 gündür başımı kaşıyamıyorum. bir senedir neredeydiniz?

abd'nin iran ambargosu

kolibandi
5 kasım 2018 itibari ile resmen başlayan ambargodur.

bir teyze "kahrolsun amerika yaşasın türkiye ve iran" diye bağırmış bu da haber olmuş. ne yapsındı teyze göbek mi atsındı.

ambargo 6 maddeden oluşuyor.

ilk madde: gemicilik ve ticaret alanında. iran limanları ve bu alandaki kurumları kapsıyor.
ikinci madde : petrol ve petrol ürünleri ile ilgili.
sonra finans, sigorta, eneji sektörülerinde de etkili olacakmış ambargo. sonra yeni zarrablar çıkar ambargoyu deldi diye abd de tutuklanan.

fikrimin ince gülü

kolibandi
taş plaktan türküler isimli bir albümde en sade, en doğal, en güzel şekli ile dinlenebilecek muhteşem güzellikteki şarkılardan biridir.

sözleri:
Fikrimin ince gülü
Kalbimin şen bülbülü
O gün ki gördüm seni
yaktın ah yaktın beni

Gördüğüm günden beri
Olmuşun inan deli
O gün ki gördüm seni
yaktın ah yaktın beni

Ateşli dudakların
Gamzeli yanakların
O gün ki gördüm seni
yaktın ah yaktın beni

Ellerin ellerimde
Leblerin leblerimde
O gün ki gördüm seni
yaktın ah yaktın beni
(yaktın ah çapkın beni)
https://lyricstranslate.com/tr/m%C3%BCzeyyen-senar-fikrimin-ince-g%C3%BCl%C3%BC-lyrics.html

the end

kolibandi
john carpenter'a ait olan şarkıdır.

tecavüz marşı olarak bilinir ve vakti zamanında antalyasporun fenerbahçeyi 4-2 mağlup ettiği maçın bitiminde çalınmıştı. tabii bu olayın ardından mahkeme falan başladı. dava hala sürüyor.

buraya kadar yazılanlar pek bir şey ifade etmemiş oluyor. o zaman size nuri alço operasyon müziği desem. hıh işte o.

cihangir islam

kolibandi
saadet partisi istanbul milletvekili profesör.

bugün mecliste yaptığı konuşma ile akp'li vekillerin büyük tepkisini çekmiştir. konuşmasında 15 temmuz gecesinde kaçınız sokaktaydınız diye de sormuştur, çiftçiye söylenen "ananı da al git" sözünü de anımsatmıştır. ama bence konuşmanın en vurucu noktası siz allaha değil kula kulluk ediyorsunuz bölümüdür.

https://odatv.com/allaha-kulluk-etmiyorsunuz-aciz-bir-kula-kulluk-ediyorsunuz-01111811.html

ramazan taşaltın

kolibandi
harran üniversitesi rektörü olan profesör.
bugün itibari ile eski rektör. birkaç gün önce rte için
"Erdoğan'a itaat farzdır. Karşı gelmek ise haramdır" demişti ve bu tepki toplamıştı. ama aslında adam bir çoklarının aklından geçirdiği ama söylemeye korktuğu şeyi söylemiş. tepki gelmeseydi onun gibi bir sürüsü çıkacaktı.

istifa etmiş. hayırlısı olsun diyelim ama şunu söylemeden edemeyeceğim. bu adamlar üniversite yönetiyorlar. üniversiteler özgürlüğün ve bilimin merkezleridir değil mi?
0 /