23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

kolibandi
dünyada çocuklara armağan edilmiş tek bayramdır.

TBMM nin açılış tarihinin kutlanışının bayramıdır.

eskiden okulların kortejler halinde yürüyüşler yaptığı çocukların ellerinde bayraklarla dolaştığı artık bu etkinliklerin büyük kısmı yapılmayan bayramdır.

eskiden stadyumlarda, meydanlarda kutlanan akp iktidarı ve ileri demokrasiden sonra stadyum ve meydanlarda kutlanması yasaklanan bayramdır.

eskiden devlet adamlarının katılımı ile herkes ve her kesim tarafından kutlanılan akp iktidarı ve ileri demokrasiden sonra her sene devlet adamlarının hastalandığını gördüğümüz bayramdır.

ülkemizde icat edilen ve son 5-10 yıldır kutlu doğum haftasının denk geldiği ve kasıtlı olarak onun gölgesinde bırakılmaya çalışılan bayramdır.
kolibandi
inatla kutlanan, çocukların sahip çıktığı, büyüklerin ise bayram havasında geçmesinin sağlamakla yükümlü olduğu bayramdır.

uyduruk günlerin haftalarca kutlanıp 23 nisanın yerini almaya çalıştığı bu yıllarda daha çok sarılmalı.
kolibandi
covid 19 karantinalarından kaynaklı sıkıntılı geçeceği düşünülürken halkın daha çok sarıldığı ve alternatif kutlama yolları ile kutlayacağı bayramdır.

bu sene ilk defa bu bayramı bilerek kutlayacak olan kızım ise bayraklarını ve elbiselerini şimdiden hazırlayıp, camdan bayrak sallayarak 23 nisan kutlu olsun diye bağıracağı anı düşünerek uyudu.

cumhurbaşkanı resepsiyona katılmayacakmış. tabi bahçeli de. zaten resepsiyonda olmayacak. ama diğer partiler meclis başkanının açık açık gelmeyin demesine rağmen mecliste yerini alacaklarmış. hatta iyi parti başkanı akşener anıtkabir e de gidecekmiş.

aklıma mahsuni şerif'in bir türküsü geldi. bu sene de böyle oldu diye.

ama 100. yıl bea.

kutlu olsun.