can yücel

bir ipte iki cambaz
Hasan Ali Yücel' in oğlu. 1943 yılında, yakın dostu ve Ankara Atatürk Lisesi`nden sınıf arkadaşı Gazi Yaşargil ile birlikte yurtdışı eğitim bursu kazandığı halde, babası, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel` in ` Bakan, kendi oğluna torpil yaptı derler` diyerek engellemesi nedeniyle yurt dışına gidemeyen büyük şair. Son zamanlarda bakanların oğullarının yaptıkları düşünülürse Hasan Ali Yücel gibilere duyulan ihtiyaç daha iyi anlaşılır sanırım.
kupakizisinekvalesi
Türkiye` nin ilk milli eğitim bakanı olan hasan ali yücel`in oğlu, 1926 yılında ıstanbul` da doğan, 12 ağustos 1999 yılında aramızdan ayrılan büyük şair,çevirmen, üstat. sevenleri `can baba` der. Güler yücel ile evliydi ve iki kız babasıydı. can yücel ile ilgili kısa anılar;

bir gemi yolculuğunda; can yücel öğrenim, vehbi koç ticaret için yurtdışına çıktığı zaman tanışırlar; yıl 1946. koç, okulunu bitirince can yücel` e yanına uğramasını söyler. yıl 1950; can yücel, koç` a telefon açar, kendini tanıtır. koç, yücel`i gemi yolculuğundan tanıdığını unutmuştur. hangi dilleri bildiğini sorar. can yücel: ``latince, yunanca, ingilizce, fransızca`` biliyorum der. Vehbi koç`un dil bilen birine ihtiyacı olmasına rağmen `sakıncalı` bir ismi yanında bulundurmak istemez. böylece can yücel, zengin olacağına şair olur. ilk başta bu duruma canını sıkan can yücel, sonraları koç` un ömründe bir hayat tüketmiş olmadığına şükreder.

Can yücel` in tek memuriyeti süleyman demirel` in o zamanlar genel müdür olduğu dsi` de altı ay süren çevirmenliğidir. yıllar sonra can yücel, demirel` e hakaretten yargılanır. uzun dili çankaya` ya kadar uzanır.

bbc` de yaklaşık dört yıl çalışır. ancak, disipline karşı kişiliği değişecek gibi değildir. buruşuk gömlek, pantolonla işe gider. Londra` da iken 3 haziran 1963`te nazım hikmet`in ölüm haberi gelir. kahrolur, gece nöbetinde rakıyı mezesiz içer, yerinden kalkamayacak hale gelir. bbc deki sabaha karşı 5:30 taki yayınını yapamaz. anason kokusundan dolayı ve yayını yapmadığından; bbc yöneticileri, can yücel` in boykot ettiğini düşünür. ertesi gün işten atarlar. nazım hikmet` in sayesinde işten ayrılır, memleketine, şiirine döner.

iyi ki de zengin olmamış, memur olmamış, şair olmuşsun üstat. fikirlerin, küfrün ağza en çok yakıştığı samimi kişiliğin, şiirlerinle unutulmayacaksın.