naşide gözde durmuş

kolibandi
MIT Technology Rewiew Dergisi'nin yayınladığı 35 yaş altı başarılı insanlar arasında adını yazdırmayı başaran türk bilim insanı.

ilkokulda yaşadığı rahatsızlık sonucu defalarca hastaneye giden, iğne olan ve onlarca tetkikten geçen bir çocuk olarak "bu hastalıkları tespit etmenin kolay bir yolu yok mu" diye diyerek yola koyulmuş. fen-biyoloji ve tıp alanına ilgi duymuş. odtü moleküler biyoloji ve genetik bölümünü okuyup abd ye gitmiş.

1 dolar maliyetli bir test aracı yaparak kan testi ile vücutta kanser hücresi olup olmadığını tespit eden bir buluş yapmış. insanlar evinde bu testi yaparak kanser olma durumlarını tespit edebilecek hastanelerde hiç beklemeden bu erken teşhis sayesinde tedavisine başlayabilecektir.

bilim insanları sadece çevrelerine değil dünyaya ışık saçmaya devam ediyor, daha 34 yaşında bu büyük başarıya imza atmış olan bu bilim insanını kutluyorum.
benden yazar olmaz
henüz 1985 doğumlu olan genetikçi bilim insanı.

top alanında birçok uluslararası başarıya imza atmış olmasına rağmen nihat doğan'ı tanığımız kadar tanımadığımız için kaybediyoruz. bu başlıktan öğrendim ve utandım.