şubat ayının 4 yılda bir 29 gün çekmesi

benden yazar olmaz
bir yıl 365 6 saat olduğundan ve her yıl 6 saat arttığından dolayı 6x4=24 saatin 4 yılda bir şubat ayına eklenmesi sonucu oluşan hadisedir. bu eklenen gün de 4 yılda bir şubat ayının 29 gün sürmesine neden olur.
bor
Bugün kullandığımız takvimin kökeninin Julyen Takvimi olması ve bu takvimde son ayın Şubat olması nedeniyle, 4 yılda bir artan günün bu aya eklenmesinin sonucudur. Başta Şubat ayı 29 ve 30 gün arasında değişiyordu. Kaprisli imparator Augustus, kendi adını verdiği Ağustos ayının, Jul Sezar`ın adını verdiği Temmuz (July) ayından daha kısa sürmesini hazmedemediğinden, 30 yerine 31 gün sürmesini emretmiş ve 1 gün şubat ayından alınmıştır.

Böylece 29 ve 4 yılda bir 30 gün süren Şubat, Normalde 28 güne, 4 yılda bir de 29 güne çekilmiştir.
kolibandi
dünyanın güneş etrafındaki dönüşünü 365 gün 6 saatte doldurmasından kaynaklı durumdur. o 6 saatler toplanır dört yılda 24 saat yapar o da bir gündür. o da kalkıp şubata eklenir.
okaliptusa küsen koala
çalışanların mart ayı maaşlarını alabilmeleri için 4 yılda 1, 1 gün fazladan çalışmalarına neden olan durumdur. her şey coğrafya değil, işin bir de böyle ilginç bir ekonomik sonucu var.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol