türkiye'yi istanbul'dan ibaret sanmak

kolibandi
bir grup dar görüşlünün yaptığı iştir. ne olursa İstanbul üzerinden düşündükleri içindir ki İstanbul'un türkiye'nin neresine düştüğünü bilemezler. çerçeveyi göremezler.
keppo
ülkenin üçte birinin orada yaşadığı düşünülürse, çokta yanlış olmayan düşünce biçimidir.
benden yazar olmaz
türkiye'nin bazı köylerinde tuvaletlerin evin bahçesinde olduğunu bilmemek, evin dış kapısının avluda olduğunu bilmemek, dalından koparıp meyve yememiş olmaktır bir yerde.
beyaz baret
ülkenin üçte biri istanbul'da yaşasa da bu milletin kültürü anadolu'da olduğu için bazı görüşlerin kabullenemediği durum.
kolibandi
İstanbul iyiyse her yer iyi, İstanbul sıcaksa her yer sıcak, istanbul kalabalıksa her yer kalabalık diye düşünen sığ zihniyettir. çoğu zaman İstanbul'u katleden zihniyettir.
okaliptusa küsen koala
nereden baksan elde kalan düşünce. eğer bunu anadolu'nun yoksul bir köyünde yaşayan gariban yapıyorsa haklıdır zira bulunduğu yerde işi aş ekmek üstüne eğitim, sağlık ve sosyal imkanlar kısıtlıdır ama bu düşünceyi iktidar kaşıyorsa bu kaşıyış rant amaçlıdır. türkiye'nin 7 coğrafi bölgesine 2'şer sanayi bölgesi kurup istanbul'un yükünü hafifletmek ve dengeli bir dağılım sağlamak varken sürekli olarak istanbul'a yüklenmek doğru bir tutum değildi. sonuçlarını ise hep birlikte görüyoruz.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol