anlamı bilinmediği halde yaygın olarak kullanılan kelimeler

okaliptusa küsen koala
cahil toplumlarda gelişi güzel olarak sıkça kullanılan kelimelerdir. son zamanlarda yaşanılan dönem itibari ile herkesin dilinde bir pandemi almış gidiyor. kişi sanki bu ve benzeri kelimeleri kullandığında toplum tarafından daha bilinçli sanılacağı yanılgısına düşüyor. oysa toplumun %99'u, neredeyse hepimiz bu pandemi kelimesini yeni duyduk ama ne hikmetse herkesin ağzında bu kelime var. bunun gibi estetik, propaganda, terör , etik gibi kelimeler de anlamları tam olarak bilinmeden sıkça kullanılıyor. yani aslında çoğumuz ne dediğimizi bilmiyoruz ve böylelikle insanlığın tüm birikiminin altını boşaltıyoruz.

at gözlüğü

hacarap
fikri sabit, yanlışlığı defalarca ve farklı şekillerde ispatlansa bile aldığı karardan vazgeçemeyen kişilerin ortak olarak taktığı düşünülen hayali gözlüktür.
mesela seçimlerde birini seçmiştir ve o kişi çooook yanlış işler yapmaktadır. sen ne kadar o kişiye yapılan yanlışları hataları anlatırsan anlat, durumları tüm detayları ile gösterirsen göster o kişi oy verdiği kişiden vazgeçmez, söylenen her söze karşılık ama....., ama....... demeye başlarsa bence uğraşmayın o kişiyle. eşek sudan gelir ama o kişi gelmez.

çeki düzen vermek

hacarap
duruşu, konuşmayı, tavırları düzeltmek, karşıdakine onun istediği gibi davranacak hale gelmektir.
cumhurbaşkanının karşısında önünü iliklemeye çalışan hakimin (ya da o mevkilerde bir adalet çalışanı) yapmaya çalıştığı da budur.

hafta içi okulda tamirat yapılması

hacarap
yolların yapıldıktan 1 hafta sonra kazılıp kanalizasyon yapılması sonra tekrar yapılması sonra tekrar kazılıp doğalgaz hattı döşenmesi, sonra sonra sonra... gibi olayların sık sık yaşandığı ülkelerde normal karşılanması gereken olaydır.

aşkın gözü kördür

hacarap
mitolojik bir hikayede çalıların arasına saklanan aşkı oradan çıkarmak isteyen nefretin elindeki sopayı çalıların arasında sokması sonucunda sopanın aşkın gözüne denk gelmesi ve aşkın görme yeteneğini kaybetmesi durumunun sonucudur.
yersen tabi.

diş fırçasıyla yerleri temizlemek

okaliptusa küsen koala
yakın zamana kadar askerlik müessesesinde bulunan disko kurumuna düşen askerlere verildiği söylenen ceza. şehir efsanesi midir gerçek midir bilinmez ama bir suçtan ötürü disko'ya giden askerlerin ceza olarak akılları başlarına gelsin diye diş fırçası ile yerleri temizledikleri kuşaktan kuşağa anlatılagelmiştir. üstelik yapılan temizlik beğenilmez ve bir daha yaptırılırmış.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol