5 haziran 1926 ankara anlaşması

kolibandi
türkiye ile ırak arasındaki sınırların netleşmesi, komşuluk ilişkilerinin düzenlenmesi vb. konularda yapılan anlaşmadır.

25 eylül 2017 bağımsız kürdistan referandumundan ötürü bugünlerde çok gündemde olan anlaşmadır.

türkiye tarafından bir kesim kürdistan'ın kurulması durumunda anlaşmanın belirlediği sınırların geçerliliğini yitireceği dolayısıyla bu anlaşma ile ırak'a bırakılan musul ve kerkük gibi türk kentlerinin tekrar türkiye'ye geçmesi hakkının ortaya çıkacağını savunmaktadır.

kadınların stadlara alınması

kolibandi
suudi arabistanda gerçekleşen büyük özgürleşme adımıdır.

kadınlar kendilerine yasak olan stadlara artık girebilecekler ve bunu ilk olarak ülkenin kuruluş günü etkinliklerde yaşadılar. kadınlar böylesine özgürlükçü bir anlayışa sahip olduğunu için suud devletine ne kadar teşekkür etse azdır.

suudi kadınlar yakında araba kullanma izni de alarak dünyaya kadınların araba kullanabileceğini, hatta pazardan salatalık, muz, patlılcan gibi meyve ve sebze alabileceğini bile ispat edebilirler.

beyim sana iki çift lafım var

benden yazar olmaz
yaşar usta'nın efsane repliği...

bak beyim, sana iki çift lafım var. koskoca adamsın. paran var, pulun var, herseyin var. binlerce kişi calışıyor emrinde. yakışır mı sana ekmekle oynamak? yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu, karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? ama nasıl yakışmasın! sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saadeti çok gören. anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. ama ben boşuna konuşuyorum. sevgiyi tanımayan adama, sevgiyi öğretmeye çalışıyorum. hıh, sen, büyük patron, milyarder, fabrikalar sahibi saim bey! sen mi büyüksün? hayır, ben büyüğüm! ben, yaşar usta! sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! gözümde pul kadar bile değerin yok. ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiçbir şey yapamayacaksın. yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. çünkü biz birbirimizr parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. bizler birbirimizi seviyoruz. biz bir aileyiz. biz güzel bir aileyiz. bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun? dokunma artık aileme! dokunma çocuklarıma! dokunma oğluma! dokunma gelinime! eğer onların kılına zarar gelirse, ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni! anlıyor musun, vururum ve dönüp arkama bakmam bile...

derbi heyecanı

sikinti yok
özellikle Galatasaray Fenerbahçe maçlarında hissedilen heyecandır.

tabi Fenerbahçe Beşiktaş ve Beşiktaş Galatasaray maçlarını da unutmamak lazım.

adam adamlıktan çıkar. fanatik olmaya gerek yoktur. maça kendini kaptırmış olana dokunmayın.