baharatlı kahve

benden yazar olmaz
fas'ta çok fazla tüketilen bir kahve türü.

gerçi anlatıldığı kadarı ile fas baharatla bütünleşmiş bir ülke. ülkenin sokaklarından buram buram baharat kokuları yayılıyormuş. sorun değil: baharat demek sağlık demek. konuya dönecek olursak bu kahveye susam, tarçın ve karabiber başta olmak üzere pek çok baharat katılıyor. denemek lazım. susam yağlandırır, tarçın aromalandırır, karabiber de çok abartılmazsa olabilir aslında.

gece yurda kaçak girmek

okaliptusa küsen koala
son yoklamadan sonra yurda alınmayacağını bilen öğrencinin dikenli telleri atlayarak yapabileceği iş. eğer dikenli teller buna izin vermiyorsa uzaktan yurt görevlisi izlenir ve kale başından ayrılması beklenirdi.

- nerdeydin sen?
- kantine gidiyordum.

ayıp ulan, 18 yaş üstü insana bu soruyu sormak ayıp.

valizdeki kedi

benden yazar olmaz
anadolu üniversitesi, iletişim bilimleri fakültesi, basın yayın bölümü mezunu `göktuğ canbaba` tarafından yazılan ve doganegmonttan çıkan çocuk romanı.

"hem minikler hem de hayalperest büyükler için" demiş kendisi.

dünya benzeri 100 milyar gezegen olması

benden yazar olmaz
bilinen evrene dair ortaya atılan varsayım; iddia.

işin daha da dudak uçuklatıcı olan tarafı: bu sayının bilinen evrene dair olması, daha da doğrusu, %1'i bile doğru dürüst bilinmeyen evrene dair olmasıdır.

evrenin sonu dedikleri yere betondan duvar örmemişlerse evrenin uçsuz bucaksız bir boşluk olma düşüncesi son derece çıldırtıcı. şimdilik 15 milyar ışık yılı öteleri görüyoruz büyük patlamanın yaşından dolayı. 500 milyar ışık yılı ötede başka bir büyük patlama olmuş olabilir... böylelikle uçsuz bucaksız bir sonsuzlukla yüzleşebiliriz...

avm'lerin araba hediye etmesi

benden yazar olmaz
avm'lerin harika reklam projeleridir.

1- o arabayı 6 aylık kampanya sürecinin sonunda ancak verirler. şubat'ta yaptığınız alışverişin kuponunu ağustos'a kadar saklarsınız. böylece misafirliklerde, arkadaş ortamında bahsi açılır. çok sağlam bir reklamcılık örneğidir bu açıdan. kentin fısıltı gazetesi devrededir sonuçta.

2- her 50 tl'lik alışveriş için 1 kupon elde edersiniz. hırs yapıp 30 tl'yi 50 tl yaparken bulursunuz kendinizi.

3- kendinizi kandırmayın, geçen bir arkadaşla hesapladık, 5 tl'ye aldığınız çeyrek biletin çıkma şansı daha yüksektir tabi mp'de bahsedilen filmler dönmüyorsa... 6 ay boyunca bir dünya alışveriş yapılacak ve 50 tl'ye yaptığınız bir alışverişin sonunda arabanız olacak. güldürmeyin lan.

ocak ayında yağmur yağması

benden yazar olmaz
dünyanın dengesinin bir hayli bozulduğunun göstergesidir.

sadece yağmur olsa gene iyi. bal arısı bile gördüm geçen pencerenin kenarında. hani öyle antalya'dan da bahsetmiyorum, bildiğin doğu anadolu'dan bahsediyorum. hava eski zamanların kasım ayı ortası gibi.