validebağ korusu

kolibandi
millet bahçesi olacağı açıklanmış korudur.

zaten ne ki?

bir de ağaç diktik derler onca zamandır orayı korumaya çalışanların gözlerinin içine bakarak.

ha erzurumdaki vatandaşı inandırırlar o ayrı.

abd mallarını boykot etmek

kolibandi
yıllardır yapanların, anarşik, bölücü, hain ilan edildiği eylem tarzıdır.

artık resmi devlet eylemidir.

hani biz kendi çapımızda kola içmiyoruz, taneli haşlanmış mısır yemiyoruz falan ama yok iphone almayın, yok teknolojik ürünleri boykot edin falan tuhaf geldi. vestel alacakmışız (ki zaten alıyoruz). tamam iyi diyorsun da vestelin parçaları nereden hiç düşündük mü? beko, arçelik falan.

üretimi olmayan bir ülke olarak abd yi boykot ederken almadığımız malların tedariğini afrikadan ya da asyadan mı yapacağız. idare etme taktiği mi kullanacağız. komik yani. çok komik.

aile şirketi

kolibandi
özellikle idari kadrosu aynı soy ismi taşıyan şirketler için kullanılan bir tabir.

türkiye'de şirketlerinin çoğunun durumudur.

işveren personelin işi sahiplenmesi için personele sende bu ailenin bir parçasısın der verir gazı. işler kötüyken aileden atılabilirsin ama.

bir de aile üniversitesi var. onun konumuzla alakası yok.

doların düşmesi

kolibandi
günlerdir doların 5 lirayı geçmesi, doların 6 lirayı geçmesi, doların 7 lirayı geçmesi derken son iki günde gerçekleşen durumdur.

ooohh dolar düştü derken bir yandan da korkuyorum açıkçası.

neden mi? halk bir gayret elindeki dolarları bozduruyor doların düşmesi için çaba harcıyor ve görünen o ki başarılı da oluyor.

peki sonra ne olacak. halktaki dolarlar da çekildiğinde ülkenin bu durumda olmasına sebep olanlar o dolarları toplar ve yaptığı toplu alımlarla yeniden benzer bir krize neden olurlarsa ne olur?

bilmiyorum gerçekten, umarım bu sıradan insanların düşündüğü felaket senaryosu sıradan kalır. belki de çok basittir. ama korkuyor insan.