amerikan doları

benden yazar olmaz
son 4 yılın en zirvesini gören para birimi.

lakin çok da güvenmemek gerek çünkü zemin çok kaygan. bu kadar değerlenmesinin sebebi kendi başarısından ziyade avrupa ekonomilerinde yaşanan beklenmedik dalgalanmadan kaynaklanmaktadır.

yusuf atılgan

at avrat braveheart
türkiye komünist partisi`ne katılarak faaliyette bulunduğu gerekçesiyle hapis yatan yazar. anayurt oteli ve aylak adam`ı yazdıktan sonra insanlara küsmüş. bir köye yerleşip otuz yıla yakın neredeyse tek bir satır bile yazmadan çiftçilik yapmış.

sıla

kolibandi
yaşadığı bir çok olumsuzluğa, uğradığı bir çok baskıya rağmen eğilmemiş ve sevgimizi, saygımızı bir kez daha kazanmış kadın şarkıcı.

(gbkz: altın kelebek) ödülünü de almıştır. hak etmiştir, eline koluna, ağzına, yüreğine sağlık.

ormanımız var ki yangınımız oluyor

hacarap
izmir'de 53 saatte söndürülen orman yangınının ardından OGM Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik'in söylediği sözdür.

bu şahsın evine hırsız girdiğinde "paran var ki çalınıyor" deme olasılığı yüksektir bence ya da evi yansa "evin var ki yanıyor" diyebilir.

bu yangında bozuk olduğu söylenen thk uçaklarını attık hafızaya, bir iddia olarak söylenen kiralık yangın söndürme uçaklarının saatinin 100.000 tl olması bu nedenle kiralanmadığını da attık.

cesare borgia

benden yazar olmaz
1475 ile 1507 yılları arasında yaşamış olan acımasızlığı ve politik hırsları ile tanınmış olan İtalyan soylusu.

15. yüzyıl sonlarında papalık ordusunun başına geçmiş, hileli yollarla güç kazanmaya çalışmıştır. babasının ölümünden sonra yakalanarak İspanya`ya gönderilmiş, bir çarpışmada yaralanarak ölmüştür.

athletic bilbao

eski türkiye sözlük
ispanya`nın bask bölgesi`nin futbol takımıdır. 1928`den beri` la liga``da mücadele eden kulüp` real madrid` ve `fc barcelona` ile birlikte ligden hiç düşmemiş üç takımdan birisidir. athleic bilbao 8 kez la liga`yı, 24 kezde `ispanya kupası``nı kazanmayı başarmıştır.