dini siyasete alet etmek

kolibandi
yıllardır söylenegelen ancak rahatsız olan kesimin dinsizlikle suçlanmasına neden olan durumdur.

camiye seçim propaganda afişi asılır laf edersin-edemezsin
cami de imam birilerini överken birilerini yerin dibine sokar, sesini çıkarırsın-çıkaramazsın
camide bildiri broşür dağıtılır karşı koyarsın-koyamazsın
camide siyasi toplantı yapılır ifşa edersin-edemezsin

şimdi de namaz ziyaretleri başlamış.

https://odatv.com/din-siyasete-ancak-bu-kadar-alet-edilebilirdi-23011913.html

dominik

eski türkiye sözlük
dominik cumhuriyeti (ispanyolca república dominicana, okunuşu 'republika dominikana'), karayiplerdeki hispanyola adasında yer alan bir ülkedir. hispanyola, porto riko'nun batısında, küba ve jamaika'nın doğusunda yer alır; venezuela ile deniz sınırı vardır. adanın batı kısmında haiti bulunur. dominik cumhuriyeti ile dominika karıştırılmamalıdır.

dominik cumhuriyeti avrupalıların amerika kıtalarında ilk oluşturdukları yerleşimdir, başkenti santo domingo da amerika'lardaki ilk sömürge başkentiydi. bağımsızlığının büyük bir bölümünde ülkede siyasi buhran yaşanmış, halkı temsil etmeyen ve baskıcı pekçok hükümet tarafından idare edilmiştir. 1961'de diktatör rafael leonidas trujillo molina'nın ölümünden sonra dominik cumhuriyeti temsili demokrasiye geçmiştir.

geri dönüşüm kutusuna sümüklü mendil atmak

hacarap
dna testi ile failin tespit edilip o mendilin kendisine yedirilmesine sebep olması gereken davranış.
gelecekte doğan herkesin dna'sının bir bankada toplanacağını ve herhangi bir suç mahalinde bırakılacak bir dna ile suçlunun hemen bulunacağı düşünüyorum. normalde karşı olduğum bu durumun böyle durumlarda çok faydalı olacağı kesindir.

demokrasi isteyen kafirdir

kolibandi
ahmet ağırakça son çalışmasının özet sözüdür.

tamamı "demokrasi isteyen kafirdir, öldürülmelidir" şeklindedir.

güzelmiş ama değil mi?

demokrasinin verdiği fırsat ile eğitim görmüş, rektör olmuş bir hede bunu söylüyor.
bu açıdan bakınca demokrasi kötü bir şey. çünkü demokrasi olmasa, fikirlere saygı olmasa bu adam bulunduğu devlet sistemine muhalif olduğu için oracıkta öldürülürdü. hain ilan edilirdi. yanılıyor muyum? en ufak bir şüphede alınırdı kellesi. ama demokrasi vardı işte. bunlar türedi de türedi. ortalık karanlığa bürününce de çıkmaya başladılar bir bir.

kimisi başı açık öğrenci görünce sinir oluyorum diyor,
kimisi ortaokul öğrencilerine türban dağıtır
kimisi seçmeli dersi zorunlu olarak din dersine çeviriyor
kimisi demokrasi isteyeni kafir ilan ediyor.

çıksınlar bakalım. tanınsınlar, belli etsinler iyice kendilerini.

ama diyorum işte böylelerini düşününce demokrasi çok kötü bir şey. hani bunlar diyor ya zalimler için yaşasın cehennem öyle bir şey işte.

şuna bakar mısınız : https://odatv.com/demokrasi-isteyen-kafirdir-tevbe-etmezse-oldurulmelidir-27031856.html

agon

eski türkiye sözlük
çatışma anlamına gelen sözcük. yarışma, karşıt görüşlerin çatışması anlamında kullanılıyor. tiyatro metinleri için yüzyıllarca temel gerekliliklerden biri olarak görülmüştür. antik yunan tragedyalarıyla başlayan ve oyunlarda gerilimi sağlamak için kullanılan bir araçtır.
ayrıca dtcf tiyatro bölümünden bir grup öğrencinin uğraşıyla çıkan tiyatro dergisinin adı. artık yayınlanmayan agon, zamanında keyifli tartışmlara sebep olmuş güzel bir dergiydi. tiyatro mezunlarının ilk iş olarak devlet tiyatrolarına koşmasının ve seslendirmenin tartışıldığı zamanların çok uzak değil 8-10 sene önce olduğunu hatırlamak şu günkü durumun zavallılığını, oyuncuların mankenlerle ve şarkıcılarla tvde iş kapmak için yarıştığını görmek can sıkıcı.

reza zarrab`ın yılın adamı seçilmesi

benden yazar olmaz
son derece haklı bir taleptir.

sırf iddiaları bir kenara koyalım ve ortada görünen çıplak manzaraya bakalım... iran`dan bir adam çıka gelsin, daha düne kadar adı sanı duyulmamış olsun, bir de ne görelim: adam ebru gündeş`le evli, birçok bakanla içli dışlı samimi olsun, üzerine tutuklandığı için binlerce polisin görev yeri değişsin, savcılar kendini adamın önüne atsın... e bir zahmet yılın adamı bu olsun yani.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol