bahçelievler

benden yazar olmaz
elazığ`da bulunan ve şehrin diğer yerlerine oranla daha yaşanılır olan ve sırf bu yüzden önceleri halktan kişiler otururken şimdilerde zenginlerden başkasının oturamadığı bir semt.

adı gibi de bahçelidir, müstakil evler, ağaçlık falan.

yahya karakaya

kolibandi
temmuz 2013 de arkadaşı murat Özkanoğlu ile birlikte hakkari'de Dağ Komando Tugayındaki görevlerine gitmek için evlerinden çıktıkları sırada pusuya düşürülüp arkadan vurulan iki uzman çavuştan biridir.

bilmem kaç aydır çatışma yok ölüm haberi yok diye gezinenlere duyurulur. o haberler yasaklanmamış olsa çok şey duyulacak.

dogme 95

alltheworldisgreen
realizm ve fransız yeni dalga akımlarından etkilenilerek 1995 yılında Danimarkalı yönetmenler Lars von Trier, Thomas Vinterberg, Kristian Levring ve Soren Kragh-Jacobsen tarafından başlatılan bir film akımıdır. temel olarak belirledikleri kurallar şunlardır:

1) Çekimler stüdyo dışında yapılmalıdır. Sahne donanımı ve setler içeri taşınmamalıdır. (Hikaye özel bir sahne donanımı gerektiriyorsa, stüdyo dışında bu donanıma uygun bir mekan seçilmelidir.)
2) Ses, kesinlikle görüntülerden ayrı olarak üretilmemelidir ya da tersi. (Sahne içinde üretiliyor olmadığı sürece müzik kullanılmamalıdır.)
3) Kamera, elde taşınıyor olmalıdır. Elde taşınan kamera ile elde edilecek hareketlilik ya da hareketsizlikler serbesttir. (Film, kameranın durduğu yerde çekilmemeli; kamera filmin olduğu yerde olmalıdır.)
4) Film, renkli olmalıdır. Özel ışıklandırma kullanılamaz. (Eğer çekilecek olan sahnede filmin pozlandırması için çok az bir ışık söz konusuysa, sahne kesilmeli ya da tek bir lamba kameraya iliştirilmelidir.)
5) Optik numaralar ve filtreler kesinlikle yasaktır.
6) Film, gelişigüzel aksiyon içermemelidir. (Öldürme, silahlar, vs. bulunmamalıdır.)
7) Zamansal ve coğrafi yabancılaştırmalar yasaktır. (Kısaca film, şimdi ve burada geçmelidir.)
8) Tür filmleri kabul edilemez.
9) Film formatı 35 mm olmalıdır.
10) Yönetmen, jenerikte belirtilmemelidir.

kaynak: wikipedia