çarşı izninin kilitlenmesi

okaliptusa küsen koala
taburda ya da bölükte ikamet etmekte olan bir aklı evvelin yüzünden onlarca ya da yüzlerce askerin hayatının kararmasıdır.

bir askere bundan daha çok koyan herhalde disko cezasıdır herhalde. en azından dersiniz, "bu haftasonu sote ve ucuz bir otel bulurum, sadece birkaç saatliğine de olsa sıcacık odamda sıcacık duşumu alır, birkaç bira, fındık, fıstık televizyon kafamı dağıtırım"... o da ne... bölükten biri kasatura ile başka erin kafasını yaralar... bu hayaller yalan olur, bölük astsubayının azarını dinlersiniz. bir de bunun pazartesi sabahı bölük yüzbaşısı durumu var. şu da kesindir: aslında bu tür cezalar askerin daha fazla dolmasına ve yine patlamasına neden olmaktadır.

esas sorun olan şudur;
(bkz: askerde bir kişinin hatasını herkesin çekmesi)

güney afrika'da rte'ye yapılan fetöcü protesto

kolibandi
rte'nin güney afrika ziyareti esnasında bir grubun gerçekleştirdiği protestodur.

tabi türk büyük elçiliği binasından çıkan güvenlik görevlileri protestoculara gereken alakayı göstermiştir.

ne diyor fetöcüler yok türkiye'de diktatörlük varmış, yok insanlar işlerinden atılmış ya da tutuklanmış, yok güney afrika özgür bir ülkeymiş.

bir de baby killer erdoğan (bebek katili erdoğan) yazan pankartlar yapmışlar. ayıp be ayıp. neyiniz eksik. ne istediniz de vermediler size. bugün siz güney afrika iseniz töööbe tööbee .

https://odatv.com/erdogana-afrikada-protesto-26071854.html

bera işitme testi

kolibandi
yenidoğan işitme testinin ilk iki seferinden istenilen tepkileri veremeyen bebekler için istenilen işitme testidir.

KBB doktoruna gösterilen bebek odyoloji bölümüne sevk edilir ve bebek uyur halde iken işitme testlerine benzer bir şekilde fakat daha duyarlı bir sistem içinde test yapılır.

ilk iki işitme testlerinden istenilen sonuç alınamayan bebekler genellikle bare testi sonunda istenilen sonuç alınır.

bera testi istenilen bebek ebeveynleri doğal bir kaygı içine girebilirler ki bu gayet doğaldır. ancak sağlık bakanlığının zorunlu kıldığı devlet hastanelerinde ise 11.12.2014 tarihi itibari ile kanuni sultan Süleyman hastanesinde haziran ayı için bu testi randevu verebilmiştir*. KBB doktorunun ilk dört ayda yapılması gerekli olduğunu söylediği bu testin 6,5 ay sonrasına yönlendirilmesi özel hastaneler için büyük bir fırsat yaratıyor.

medipol hastanesi bu test için 120 tl + muayene ücreti talep etmektedir. ve 700 tl ye kadar ücret isteyen hastaneler olduğu söylenmektedir.

devlet hastanelerinde doğmuş çocuklara (kss de görülen budur) doğumunun ikinci gününde bu test uygulanır ve ebeveyn bu sorunla hiç karşılaşmadan olayı atlatacaktır.

* yine de internetten veya telefon ile hastanelerin `işitme tarama bölümü` ile görüşülmelidir.