zeki ömer defne

benden yazar olmaz
1903 yılında Çankırı`da doğan öğretmen ve şair.

halk edebiyatı ve hece ölçüsünde çağdaş şiirler yazmıştır. şiirleri çeşitli dergilerde yayımlanmıştır. yurt gezilerinden derlediği eserleri ile ünlüdür.

aşık mahsuni şerif

kismi yuk
ezgileri yüreğe işleyen, halı dokur gibi gönül dokuyan, acıları söz edip söyleyen büyük ozan.

aramızdan ayrılışının ardından yıllar geçse dahi, sözleri onyıllar öncesinden gelse dahi bugünü aydınlatan büyük ustadır.

ey arapça okuyanlar
allah türkçe bilmiyor mu?
ingilizce fransızca
Bize hitap kılmıyor mu?

hitnet

rende
Açılımı "Hi! Türkiye Network" olan, 1993 yıllında (internetin türkiye'ye gelişi 1996-1997 yılları olduğunu düşünürseniz) FidoNet tarzı mesajlaşma ağı olarak yaygınlaşmıştır.

HitNet aynı zamanda amatör BBS'lerin yaygınlaşmaya başladığı dönemin sembollerinden biridir. Bu BBS'ler Istanbul, İzmir, Ankara gibi kentler başta olmak üzere Türkiye'nin büyük kentlerinde ortaya çıkmıştı. Oldukça dar olanaklara sahip olan bu BBS'lere çoğu zaman tek bir kullanıcı, modem aracılığıyla bugüne kıyasla oldukça düşük hızlarda bağlanabiliyordu. Daha fazla kullanıcının bağlanabilmesi için daha fazla telefon hattı gerektiğinden, kurumsal BBS'ler dışında kalanlar bu sistemleri bir posta kutusu gibi kullanıyor yazılan mesajlar mevcut kullanıcı hattan ayrılıp yeni kullanıcılar geldikçe onlarla paylaşılıyordu. HitNet üye BBS'lerin belli periyotlarla otomatik olarak bağlanıp mesaj dosyalarını alıp verdikleri oluşumun adıydı. Bu sayede, e-maile göre çok daha yavaş olsa da, örneğin İstanbul'daki bir kullanıcı, İzmir ya da Konya'daki başka kullanıcılarla günaşırı mesajlaşabiliyor ya da forum alanlarında tartışabiliyorlardı. HitNet'in en popüler zamanlarında, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulunmuş olan Turgut Özal'ın da forumlarda görüldüğüne dair rivayetler vardır.

HitNet kullanıcıları o yıllarda kendi aralarında pek çok toplantılar düzenlemişlerdir. Bu toplantılara çok genç yaşlarda katılan BBS işleticilerinden bir kısmı sonraki yıllarda Türkiye'de IT sektörünün gelişimine önemli katkıda bulunan insanlar haline gelmişlerdir.

(Ç)alıntıdır.